ارسال سوال از اینكه به این وبلاگ سر زدید ممنونیم.............حتما به سؤال شما هم جواب داده میشه... ولی ممكنه به دلیل حجم بالای سوالات چند وقتی طول بكشه.....مطمئن باشید پاسخ داده میشه
 
طلبه
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهمنیار کیانی
مطالب اخیر
نویسندگان

ماجرا «زید» چى بود؟ چرا زنشو طلاق داده تا پیامبر اونو بگیره؟ دلیل این كار رو مى خواستم؟

در جواب این سؤال، به مطالب زیر توجه فرمایید:

الف) زید بن حارثه، برده بود و پیامبر اسلام او را آزاد كرد. وقتى كه آن حضرت مبعوث شد، زید را به اسلام دعوت كرد و او هم پذیرفت. پس از آن كه زید مسلمان شد، پدرش نزد ابوطالب آمد و گفت: اى ابوطالب به برادرزاده ات بگو: یا زید را بفروشد و یا این كه آزاد كند. ابوطالب این درخواست را به پیامبر رساند. پیامبر اسلام فرمود: زید آزاد است، هر كجا مى خواهد برود. زید بن حارثه به همراه پدرش نرفت و ماندن در خدمت پیامبر را ترجیح داد. پدر زید از این كه او پیامبر را انتخاب كرد، ناراحت شد و به مردم گفت: اى مردم گواه باشید كه از این لحظه به بعد، زید پسر من نیست.

رسول خدا وقتى این عمل را از پدر زید دید فرمود: اى مردم بدانید كه زید پسر من است و از آن به بعد زید را زید بن محمد مى گفتند. پیامبر او را دوست مى داشت و جزو اهل بیت پیامبر به شمار مى رفت.

ب) در آن زمان رسم این بود كه اشراف زاده ها و صاحبان مقام، با افرادى كه «برده» و یا «آزاد شده» بودند ازدواج نمى كردند. زینب، دختر عمه پیامبر اسلام (ص) و نوه عبدالمطلب بود. اینگونه دخترها اشراف زاده به حساب مى آمدند و زید بن حارثه برده آزاد شده و پسر خوانده بود. آداب و رسوم آن زمان اجازه نمى داد كه اینگونه جوانان با هم ازدواج كنند. مأموریت اصلى پیامبر هدایت مردم به راه خدا و شكستن سنت ها و آداب جاهلى آن زمان بود. پیامبر اسلام شخصا به منزل دختر عمه اش رفت و از او براى زید خواستگارى كرد. (1)

وقتى كه پیامبر مسأله خواستگارى را مطرح كرد، در آغاز زینب و برادرش چنین تصور كردند كه پیامبر براى خودش مى خواهد و هر دو هم راضى شدند ولى وقتى كه فهمیدند براى زید بن حارثه خواستگارى مى كند قبول نكردند و زینب گفت: من از او برترم (2)

در این باره آیه آمد و اعلام كرد كه هیچ زن و مرد مؤمنى حق ندارد در برابر درخواست پیامبر از خود استقلال نشان بدهد (3)

پس از نزول این آیه زینب و برادرش عبدالله رضایت دادند و زینب همسر زید شد و به این ترتیب، یكى از سنت هاى جاهلى و باطل مردم آن زمان، با این ازدواج باطل شد و مردم فهمیدند كه از نظر اسلامى هیچگونه عیبى نیست در این كه یك اشراف زاده با یك برده آزاد شده ازدواج كند.

این ازدواج دوام نیاورد و به طلاق منجر شد. پیامبر اسلام بارها زید را از طلاق دادن نهى كرد ولى این دو نتوانستند با هم زندگى كنند و از هم جدا شدند. این جدایى براى دختر عمه پیامبر بسیار سنگین بود چون طلاق دهنده او به ظاهر یك برده آزاد شده است نه یك انسان شریف گرچه از نظر معنوى زید داراى مقامات بلندى بود ولى به صورت ظاهر یك برده آزاد شده است. در قرآن آمده است كه پیامبر به زید فرمود: «امسك علیك زوجك و اتق الله همسر خود را نگهدار و از خدا بترس» (4)

ج) در زمان پیامبر اسلام، یكى از این رسم ها ى بجاى مانده جاهلى این بود كه هیچ كس حق نداشت با زن پسر خوانده اش ازدواج كند. آنان زن پسر خوانده را مانند زن پسر واقعى مى دانستند.

حال پیامبر اسلام (ص) باید این رسم را نیز لغو مى كرد. او از سوى خدا مأمور شد كه زینب، دختر عمه اش خویش و همسر طلاق گرفته پسر خوانده اش را به همسرى بگیرد تا آن رسم باطل از بین برود. پیامبر هم به دستور خدا زینب را براى خود به همسرى گرفت و به این ترتیب آن رسم هم باطل و لغو شد. قرآن مى گوید: «فَلَمَّا قَضَى زَیْدٌ مِّنْهَا وَطَرًا زَوَّجْنَاكَهَا لِكَىْ لَا یَكُونَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ حَرَجٌ فِى أَزْوَاجِ أَدْعِیَائِهِمْ إِذَا قَضَوْا مِنْهُنَّ وَطَرًا: وقتى كه زید بهره خود از همسرش را برد و طلاق داد ما او را به همسرى تو درآوردیم تا مؤمنان درباره همسران طلاق داده شده پسر خوانده هایشان در سختى نباشند» (5)

این آیه نشان مى دهد كه ازدواج پیامبر با زینب به دستور خدا بوده است تا آن رسم باطل جاهلى از بین برود و بفهمند كه انسان مى تواند با همسر طلاق گرفته پسر خوانده اش ازدواج كند و همسر پسر خوانده مانند پسر واقعى نیست. پیامبر اسلام (ص) با این ازدواج علاوه بر این كه آن سنت باطل عرب را از بین برد، مشكل زینب را هم حل كرد چون زینب افتخار مى كرد كه به همسرى پیامبردر آمده است در حالى كه دیگران رغبتى با ازدواج با او نشان نمى دادند و مى گفتند كه او زن یك برده آزاد شده است و ازدواج انسان هاى شریف با اینگونه طلاق داده شده ها، رسم نبود

د) از سوى دشمنان اسلام درباره ازدواج پیامبر با زینب مطالب افسانه اى زیادى مطرح شده است و هدف آنان كوبیدن شخصیت پیامبر اسلام است و اگر كسى پیامبر اسلام را بشناسد به باطل بودن آن مطالب پى مى برد.

برخى نوشته اند كه پیامبر براى پرسش از احوال زید به خانه او آمد. همین كه در را باز كرد چشمش به زینب افتاد. پیامبر با دیدن جمال زینب گفت: «سبحان الله خالق النور تبارك الله احسن الخالقین» این جمله را دلیلى بر علاقه قلبى پیامبر به زینب دانسته اند ولى این روایت، افسانه و ساختگى است و شواهدى، افسانه بودن آن را نشان مى دهد. اولا، زینب دختر عمه پیامبر بود و در محیط خانوادگى، با پیامبر بزرگ شده بود.

چنین نبود كه پیامبر زینب را ندیده باشد و براى اولین بار در خانه زید دیده باشد. پیامبر اسلام (ص) خودش زینب را براى زید خواستگارى كرده بود. نه جمال زینب از پیامبر مخفى بود و نه مشكلى براى ازدواج پیامبر با زینب وجود داشت. اصلا زینب نمى خواست با زید ازدواج كند و خیلى هم علاقه داشت كه همسر پیامبر شود و حتى آن لحظات اول كه براى زید خواستگارى مى شد، زینب فكر كرد پیامبر براى خودش خواستگارى مى كند و خیلى هم خوشحال شد ولى بعد فهمید كه براى زید خواستگارى مى كنند و اول قبول نكرد ولى با آمدن آیه قرآن پذیرفت.

پس این نادرست است كه گفته شود پیامبر از جمال و كمال زینب بى خبر بود. ثانیا، وقتى كه زید براى طلاق زینب نزد پیامبر آمد و مشورت خواست، پیامبر او را از طلاق منع كرد. این نشان مى دهد كه آن داستان ساختگى است وگرنه نهى نمى كرد. ثالثا، قرآن به صراحت هدف این ازدواج را كوبیدن سنت جاهلى معرفى مى كند نه دلباختگى پیامبر به زینب (6)

براى آگاهى بیشتر درباره ازدواج هاى پیامبر ر. ك:

1 همسران رسول خدا، عقیقى بخشایشى ازدواج النبى، دكتر موسى شاهین

2 زنان پیامبر، عماد زاده

3 نگرشى كوتاه به زندگى پیامبر اسلام، مؤسسه در راه حق

4 نساء النبى و اولاده، محمد جواد السعیدى

پى نوشت:

1 سبحانى، فروغ ابدیت، ص 521.

2 طباطبایى، المیزان، ج 16، ص 326، بحث روایى مكارم، تفسیر نمونه، ج 17، ص. 3

316 احزاب، آیه. 4

36 احزاب، آیه. 5

36 احزاب، آیه. 6

37 تفسیر نمونه، ج 17، ص. 325

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic