ارسال سوال از اینكه به این وبلاگ سر زدید ممنونیم.............حتما به سؤال شما هم جواب داده میشه... ولی ممكنه به دلیل حجم بالای سوالات چند وقتی طول بكشه.....مطمئن باشید پاسخ داده میشه
 
طلبه
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهمنیار کیانی
مطالب اخیر
نویسندگان

اینكه زنان پیامبر مادران مؤمنین اند آیا احترام آنان هم واجب است حتى كسانى كه پیامبر را اذیت كنند؟ مثل عایشه؟ مگر لعنت خدا در قرآن بر آزار دهنده پیامبر(ص) قرار نگرفته است‏

در پاسخ به این پرسش نكات ذیل را باید مورد توجه قرار داد:

1 زنان پیامبر امهات المؤمنین دانسته شده اند (احزاب، آیه 6) اما نه به لحاظ شخصیت خودشان (مثبت یا منفى) بلكه به لحاظ انتسابى كه به رسول خدا (ص) دارند. با وجود این مقصود از این دستور نیز حرمت ازدواج با آنان بعد از رسول خدا (ص) است به لحاظ حرمت نگهداشتن حریم رسول خدا (ص)، وگرنه براساس آیه 2 مجادله مادر هر كس همان شخصى است كه او را به دنیا مى آورد «ان امهاتهم الا اللائى ولدنهم». ...................

2 عایشه برخلاف دستور رسول خدا (ص) دشمنى هایى نسبت به اهل بیت آن حضرت نمود كه حتى مورد اعتراض سایر همسران رسول خدا (ص) از جمله ام سلمه شد و حتى موجب شد بسیارى از مسلمانان در تشخیص راه حق دچار سرگردانى و انحراف شوند.

3 تولى و تبرى از دستورات مسلم اسلام بوده و در كنار نماز و روزه و حج قرار دارد. یكى از محورهاى مهم تولى اظهار محبت به ائمه اهل بیت (ع) و حضرت فاطمه الزهرا (س) مى باشد و تبرى از مخالفان و آزار دهندگان اهل بیت (ع) یك فریضه است.

4 با وجود این سب و لعن وى به ویژه به لحاظ امور ذیل شاید پسندیده نباشد اولا، همسر رسول خدا (ص) است. ثانیا، متأسفانه جایگاه بسیار بالایى در نزد اهل سنت دارد و این كار باعث رفتار متقابل آنها و در نتیجه تفرقه میان امت اسلامى مى گردد و دستور به تقیه و حفظ وحدت از آموزه هاى مسلم اسلامى در فرهنگ شیعى است. ثالثا، دلیل خاصى بر لعن نداریم جز در مواردى همانند آنچه كه در زیارت عاشورا آمده است، گرچه براساس فرهنگ قرآنى ستمگران مخصوصا ستمگران به رسول خدا و اهل بیت (ع) وى مستحق لعن الهى است مثل این آیات كه:

1 «الا لعنه الله على الظالمین» (هود، 18).

2 «ان الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فى الدنیا والاخره» (احزاب، 57).

با ضمیمه نمودن روایت شریف نبوى كه هر كس حضرت زهرا (س) را بیازارد مرا آزرده است و كسى كه مرا اذیت كند خدا را اذیت كرده است و در این صورت سزاوار لعن و نفرین الهى خواهد شد. «خرج النبى (ص) و هو آخذ بید فاطمه فقال: من عرف هذه فقد عرفها و من لم یعرفها فهى فاطمه بنت محمد و هى بضعه منى و روحى التى بین جنبى فمن آذاها فقد آذانى و من آذانى فقد آذى الله تعالى. السیده الزهرا (س)» (دكتر محمد بیومى مهران، چاپ دوم 1418، چاپخانه سفیر اصفهان).

گفتنى است آیه 57 سوره مباركه احزاب دلالت دارد بر این كه كسانى كه احترام پیامبر گرامى اسلام (ص) را نگه نمى دارند از رحمت الهى دور هستند، زیرا لعنت به معناى دورى از رحمت الهى است و رحمت الهى به این معناست كه هدایت الهى در عقاید حق و ایمان حقیقى و عمل صالح نصیب بنده شود. كسى كه از این رحمت دور شود یعنى در دنیا توفیق هدایت پیدا نمى كند و این كیفر تلخ آزار و بى احترام نسبت به ساحت مقدس پیامبر اكرم (ص) است. دورى از رحمت الهى در آخرت (لعنت خدا در آخرت) به معناى دور شدن از قرب الهى است كه این در قیامت از دیدار خداوند محروم مى شوند و این عذابى خوار كنند ه براى چنین كسانى است (ترجمه تفسیر المیزان، ج 16، ص 508، ذیل آیه مورد بحث).

روایات ذیل این آیه نیز از رسول خدا (ص) و امیر مؤمنان وارد شده است كه اذیت رسول خدا به اذیت و بى احترام و مخالفت با حضرت على (ع) و غصب حق ایشان و فاطمه زهرا (س) است (تفسیر صافى، ج 2، ص 366- 365، ذیل آیه مذكور). كه طبعا هر كس ائمه اطهار را بى احترامى كند و مقام شامخ آنها را نشناسد و حق آنها را ندهد شامل چنین لعنت و دورى از رحمتى مى شود آن شخص هر كس كه مى خواهد باشد گرفتار كیفر تلخ بى احترامى و آزار چهارده معصوم مى شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic