ارسال سوال از اینكه به این وبلاگ سر زدید ممنونیم.............حتما به سؤال شما هم جواب داده میشه... ولی ممكنه به دلیل حجم بالای سوالات چند وقتی طول بكشه.....مطمئن باشید پاسخ داده میشه
 
طلبه
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهمنیار کیانی
مطالب اخیر
نویسندگان

آیا پیامبر اسلام(ص) اصالتا عرب بودند؟

عرب بر دو قسم است: عرب عاربه و عرب مستعربه.

عرب عاربه به معناى عرب خالص است و عرب مستعربه، عرب غیر خالص هستند.(1) در مجمع البحرین در ماده عرب آورده است كه عرب مستعربه، عرب هایى هستند كه به زبان حضرت اسماعیل (ع) سخن گفته اند. جوهرى در صحاح اللغه گفته است كه اولین كسى كه به زبان عربى سخن گفت یعرب بن قحطان است و ریشه همه قبایل عربى یمن همین شخص است.(2) در مجمع البحرین این دیدگاه جوهرى را آورده است. در كتاب لسان العرب هم آورده است كه اولین كسى كه خداوند زبان او را به زبان عربى به سخن آورد، یعرب بن قحطان است و این یعرب پدر و ریشه قبایل یمن است و همین قبایل یمنى را عرب عاربه مى گویند.(3) در لسان العرب گفته است كه حضرت اسماعیل در میان عرب عاربه نشو و نما یافت و به زبان آنان سخن گفت و اسماعیل پدر و ریشه عرب مستعربه است.(4)

بر اساس آنچه كه مورخان و نسب شناسان گفته اند، مردم شبه جزیره عربستان در یك تقسیم بندى كلى به دو قسم تقسیم مى شوند: جنوبیان و شمالیان. همه قبایل ساكن در یمن و اطراف آن را قبایل جنوبى و قبایل دیگر را كه در جاهاى دیگر عربستان ساكن بودند قبایل شمالى مى نامند. قبایل جنوبى به یعرب بن قحطان مى رسند و به این خاطر این قبایل را قحطانیان هم مى نامند. قبایل قحطانى را عرب اصیل و خالص مى گویند و اولین بار در میان اینها زبان عربى كنونى پیدا شد.(5)

از قبایل یمنى قبیله اى به نام قبیله جرهم به حجاز كوچ كردند و در حجاز مستقر شدند. حضرت ابراهیم، همسرش و پسرش اسماعیل را به مكه آورد و در آنجا اسكان داد و رفت. جناب هاجر و بچه كوچكش اسماعیل در آن بیابان تنها بودند و قبیله جرهم آنها را در آنجا دیدند و در همان جا ماندند. حضرت اسماعیل در میان قبیله یمنى جرهم كه زبانشان عربى بود، رشد كرد و از بچگى زبان عربى را مانند زبان مادرى یاد گرفت. پس از آن فرزندان حضرت اسماعیل همه به زبان عربى سخن مى گفتند. در طول زمان نسل حضرت اسماعیل رو به فزونى گذاشتند و قبایل زیادى به وجود آمدند. این قبایل را عرب مستعربه مى گویند.

اگر از حضرت اسماعیل آغاز كنیم و به طرف پیامبر اسلام بشماریم به شخصى به نام عدنان مى رسیم. همه قبایل شمال را كه عرب مستعربه هستند، قبایل عدنانى هم مى گویند:

حضرت اسماعیل نابت یشجب یعرب تیرح ناحور مقوم ادد عدنان معد نزار مضر الیاس مدركه خزیمه كنانه نضر مالك فهر غالب لوى كعب مره كلاب قصى عبد مناف هاشم عبد المطلب عبد الله حضرت محمد (ص).

همانطورى كه ملاحظه مى كنید پیامبر اسلام (ص) با بیست و یك واسطه به عدنان مى رسد و بر این اساس پیامبر ما عدنانى است و همه قبایل عدنانى، عرب مستعربه هستند و با این محاسبات، پیامبر اسلام (ص) در اصل عرب نبودند و جد بیست و هشتم آن حضرت عرب شده است.(6)

به این نكته باید توجه داشته باشیم كه نسل همه انسان ها به حضرت آدم (ع) مى رسد و همه انسان ها از یك نفر هستند و از نظر ادیان الهى، ارزش انسان ها به كمالات الهى است و نژاد و قومیت، ارزش الهى نیست.

این نكته را هم یادآورى مى كنیم كه در كتاب «تاریخ تحلیلى اسلام» نوشته دكتر سید جعفر شهیدى، عرب قحطانى و عرب عدنانى، به شكل دیگرى معرفى شده اند. در این كتاب عرب قحطانى را عرب ناخالص و عرب عدنانى را عرب خالص معرفى كرده اند در حالى كه بر عكس این است و عرب قحطانى عرب خالص هستند و عرب عدنانى عرب غیر خالص هستند. پیامبر اسلام (ص) به عرب عدنانى مربوط است و در نتیجه عرب ناخالص مى شود.

(1) (صحاح اللغه جوهرى، ماده عرب).
000 (2) (صحاح اللغه، ماده عرب).
000 (3) (لسان العرب، ماده عرب).
000 (4) (لسان العرب، ماده عرب).
000 (5) (این اطلاعات را مى توانید در این كتابها ملاحظه كنید: صحاح اللغه، لسان العرب و مجمع البحرین. تاریخ اسلام، ج 1، ص 86 نوشته جعفریان، فروع ابدیت، ج 1، ص 16، چاپ اول، سیره ابن هشام، ج 1، ص 1 به بعد، چاپ مهر، اسلام و عقاید و آراء بشرى، ص 237 به بعد، قبیله قریش، نوشته دكتر خضیر عباس الجمیلى، ص 48 به بعد، تاریخ العرب القدیم، نوشته شیخ احمد مغنیه، ص 6 به بعد، تاریخ العرب فى الجاهلیه نوشته دكتر رشید الجمیلى، ص 24 به بعد و نسب معد و الیمن، نوشته ابوالمنذر كلبى و غیر اینها).
000 (6) (این اطلاعات، در همان منابع و مآخذ آمده است).

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات