ارسال سوال از اینكه به این وبلاگ سر زدید ممنونیم.............حتما به سؤال شما هم جواب داده میشه... ولی ممكنه به دلیل حجم بالای سوالات چند وقتی طول بكشه.....مطمئن باشید پاسخ داده میشه
 
طلبه
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهمنیار کیانی
مطالب اخیر
نویسندگان

خدا در سوره توبه پیامبر مى‏فرماید: «خدا تو را ببخشد» آیا این دلیل این نیست كه پیامبر گناه یا خطایى كرده كه خدا او را مى آمرزد. آیا این با عصمت پیامبر مى سازد؟

مقصود خداوند از جمله «عَفَا اللَّهُ عَنْكَ» «خدا ببخشایدت» نسبت دادن خطا و گناه به پیامبر نیست. براى روشن تر شدن مطلب توجّه به چند نكته لازم است:

یك.

این جمله اى دعایى به منظور مدح و تعظیم پیامبر با ظاهرى عتاب آلود است. برخى از بزرگان، آن را نظیر جمله «خدا پدرت را بیامرزد» دانسته اند كه در زبان فارسى بدون این كه بخواهیم گناهى براى شخص مزبور اثبات كنیم، به كار مى رود.(1)

دو.

این آیات اگرچه به ظاهر پیامبر را توبیخ مى كند ولى در حقیقت منافقین اذن داده شده را مفتضح مى كند. یعنى چرا به اینها اذن قعود دادى و عذر دروغین آنها را قبول كردى در حالى كه لیاقت آن را ندارند كه اذن داده شوند؟ چرا نگذاشتى این ها مفتضح شوند؟ یعنى اذن دادن تو خطا و گناه نیست بلكه آنها لیاقت چنین عنایت و پرده پوشى را ندارند. بنابراین خداوند در قالب عتاب به پیامبر، متخلّفین از جهاد و كسانى كه بدون داشتن عذرى، اجازه شركت نكردن در جهاد مى گرفتند را مورد عتاب قرار مى دهد.(2) از این رو امام رضا (علیه السلام) مى فرمایند: این آیه به شیوه خطاب «ایّاك اعنى و اسمعى یا جاره» نازل شده است یعنى به در مى گویند كه دیوار بشنود.(3)

سه.

تعبیر «عَفَا اللَّهُ عَنْكَ»، عبارتى رایج در میان عرب است كه اساساً دلالتى بر گناهكار بودن یا مقصّر بودن مخاطب ندارد. شاهد مطلب آن است كه این تعبیر در روایات نیز براى رسول اكرم (صلى الله علیه و آله) استفاده شده، بدون آنكه مظانّ گناه یا توبیخ باشد. براى مثال زید بن على نقل نموده است: «رسول اللَّه (صلى الله علیه و آله) فرمود: داخل حجره در خواب بودم كه جبرئیل بر من وارد شد. سپس حركتى لطیف به من داده، گفت: «عَفَا اللَّهُ عَنْكَ»(4) «اى محمّد. برخیز و سوار شو سپس به پیشگاه پروردگارت وارد این حدیث بیانگر جریان معراج است كه سراسر تكریم حضرت ختم المرسلین بوده، هیچ گونه توبیخ و مظنّه گناه در آن نیست. لذا جبرئیل (علیه السلام) تعبیر «عَفَا اللَّهُ عَنْكَ» را به علامت تكریم استعمال نموده است.

مشابه این تعبیر در مورد اهل بیت (علیهم السلام) نیز از سوى یارانشان به كار مى رفت، بدون این كه دلالتى بر گناهكار بودن آنها داشته باشد. برخى از یاران اهل بیت (علیهم السلام) زمانى كه آنان را مخاطب قرار مى دادند مى گفتند: «اَصلَحَكَ اللَّه» كه معنى لغوى آن عبارت است از: «خدا تو را اصلاح كند».

ممكن است كسى از این تعبیر برداشت كند كه آنها معاذاللَّه امام (علیه السلام) را فاسد دانستند لذا مى گفتند «اصلحك اللَّه». در حالى كه چنین نبوده و این عبارت در آن عصر یك تعبیر رایج براى اظهار ارادت بوده است.

ابن حازم مى گوید: به امام صادق (علیه السلام) گفتم: «أَصْلَحَكَ اللَّهُ» سرت را بیاور پس سرش را بوسیدم. امام خندید. پس به امام (علیه السلام) گفتم: «أَصْلَحَكَ اللَّهُ» به یقین دانسته ام كه پدرت نرفت مگر این كه حجّتى بعد از خود به یادگار گذاشت، همانگونه كه پدرش او را به عنوان حجّت بعد از خود باقى گذاشت. پس شهادت مى دهم به خدا كه تنها تو حجّت از او هستى‏(5). روایات مشابه دیگرى در این زمینه وجود دارد كه نشان مى دهد كاربرد این عبارات امرى رایج بوده و در تمام آنها تعبیر «أَصْلَحَكَ اللَّهُ» براى احترام و تكریم به كار رفته، نه براى بیان گناهكار بودن طرف مقابل.(6)

(1) ر. ك: تفسیر الفخر الرازى، ج 4، ص. 651
000 (2) بحارالانوار، ج 17، ص 46 المیزان، ج 9، ص. 285
000 (3) ر. ك: عیون اخبارالرضا، ج 1، ص. 161
000 (4) بحارالأنوار، ج 18، ص. 390
000 (5) بحارالأنوار، ج 23، ص. 18
000 (6) بحارالأنوار، ج 10، ص. 382

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic