ارسال سوال از اینكه به این وبلاگ سر زدید ممنونیم.............حتما به سؤال شما هم جواب داده میشه... ولی ممكنه به دلیل حجم بالای سوالات چند وقتی طول بكشه.....مطمئن باشید پاسخ داده میشه
 
طلبه
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهمنیار کیانی
مطالب اخیر
نویسندگان

الف) شوهر زینب كبرى عبدالله پسر جعفر طیار و برادرزاده حضرت على علیه السلام است. عبدالله در حبشه متولد شد و پس از اینكه پیامبر اسلام به مدینه هجرت كرد به همراه پدر و مادرش به مدینه آمدند و عبدالله به همراه پدر و مادرش در خدمت پیامبر بودند. عبدالله شخصیتى بود بسیار بزرگوار و صاحب ایمان قوى. او عاشق حضرت على علیه السلام بود و پس از آن حضرت در خدمت امام حسن علیه السلام و پس از آن در خدمت امام حسین علیه السلام بود. عبدالله در جنگل جمل، جنگ صفین و جنگ نهروان همراه على علیه السلام با نیروهاى مخالف جنگید و به علت كورى چشمهایش نتوانست شخصا در كربلا حاضر شود.(1)

ب) وقتى كه امام حسین علیه السلام تصمیم گرفت به مكه برود، زینب كبرى همسر عبدالله از همسرش اجازه خواست كه با برادرش به مكه برود و عبدالله هم اجازه داد و از همان لحظه زینب به خانه برادرش امام حسین علیه السلام آمد و آماده خروج شد. زینب كبرى علیها السلام، عاشق برادرش حسین بود و براى همین برخى از بزرگان آورده اند كه وقتى على علیه السلام دخترش زینب را به برادر زاده اش عبدالله تزویج كرد، با او شرط كرد كه اگر زینب خواست با برادرش حسین به سفر برود، مانع نشود و عبدالله هم پذیرفت.(2) و در ریاحین الشریعه آورده است كه زینب كبرى از كودكى عاشق حسین بود و براى همین وقتى كه همسر عبدالله شد گفت: همسر تو مى شوم به شرط اینكه اجازه بدهى من هر روز حسین را ببینم. عبدالله هم قبول كرد.(3) شهید آیت الله دستغیب در كتاب «زندگانى زینب كبرى» به نقل از ریاحین الشریعه آورده است كه وقتى على علیه السلام زینب را به همسرى عبدالله در مى آورد دو شرط با عبدالله كرد. یكى اینكه اجازه دهد زینب هر روز حسین را ببیند و دوم اینكه اگر حسین به سفر رفت و زینب خواست با او برود، اجازه رفتن بدهد و عبدالله هم این دو شرط را قبول كرد.(4) اصولا عبدالله ابن جعفر در برابر امام حسین علیه السلام تسلیم كامل بود و امام حسین را امام معصوم و همه كاره خود مى دانست. حتى وقتى كه معاویه به مروان نوشت كه به خانه عبدالله ابن جعفر برو و دخترش ام كلثوم را براى پسرم یزید خواستگارى كن و مروان هم آمد و خواستگارى كرد، عبدالله به مروان گفت: ازدواج دخترم، به من مربوط نیست، به سرورمان حسین ابن على مربوط است. و امام حسین علیه السلام هم پاسخ منفى به مروان داد و ام كلثوم را به همسرى پسر عمویش قاسم در آورد.

(5)

همان طورى كه امام حسین علیه السلام مسؤولیت بزرگ الهى به عهده داشت زینب هم چنین بود و او مى بایستى به همراه امام حسین علیه السلام باشد. زینب كسى است كه امام حسین علیه السلام در كربلا براى پس از خودش او را جانشین خود ساخت و امام سجاد علیه السلام هم او را جانشین خود كرده بود.(6) پس نمى شود زینب كبرى در این سفر نباشد و جالب توجه این است كه زینب با اینكه همسر دارد ولى همراهى برادرش حسین را بر ماندن در كنار شوهرش ترجیح مى دهد و شوهرش هم به این سفر راضى مى شود.(7) و این از افتخارات زینب كبرى و عبدالله است كه در این امر مهم شركت مى كنند. عبدالله نه تنها همسر خود را با امام حسین علیه السلام فرستاد بلكه دو پسرش محمد و عون را هم با امام حسین فرستاد و به آنان سفارش كرد كه در ركاب امام حسین علیه السلام بجنگند و آنان نیز چنین كردند و روز عاشورا هر دو در برابر چشمان مادر به شهادت رسیدند.(8) آورده اند كه روز عاشورا محمد پسر عبدالله ابن جعفر، ده نفر از دشمنان را كشت و به شهادت رسید و عون پسر دیگر عبدالله و زینب كبرى، سه سواره را كشت و 18 پیاده را و پس از آن به شهادت رسید.(9)

در زیارت ناحیه از زبان حضرت مهدى علیه السلام درباره پسران زینب كبرى و عبدالله آمده است: «السلام على عون بن عبدالله بن جعفر الطیار... السلام على محمد بن عبدالله بن جعفر...»(10)

در مورد آگاهى از زندگى و شخصیت حضرت زینب (علیها السلام) مطالعه كتابهاى زیر مفید است:

1- منتهى‏الامال، شیخ عباس قمى.

2- زندگانى حضرت فاطمه زهرا و زینب كبرا، شهید دستغیب.

3- زندگانى حضرت فاطمه زهرا ودختران آن حضرت، سید هاشم رسولى محلاتى.

4- پژوهشى پیرامون بارگاه حضرت زینب، محمد حسین سابقى، ترجمه: سلیم‏پور.

5- فرازهایى از زندگانى حضرت فاطمه زهرا و زینب كبرا، سید هاشم رسولى محلاتى.

6- زینب بنت‏الامام امیرالمؤمنین، على محمد على دخیل، چاپ بیروت، لبنان.

7- زینب بانوى قهرمان كربلا، دكتره بنت الشاطى، ترجمه: حبیب چایچیان و مهدى آیت‏الله‏زاده نائینى

8- بحارالانوار، علامه مجلسى.

(1) (منتهى الآمال، ج 1 ص 382 چاپ هجرت زینب كبرى، الشیخ جعفر النقدى، ص 87 چاپ نجف)
000 (2) (زینب الكبرى، ص 94)
000 (3) (ریاحین الشریعه، ج 3 ص 41 چاپ اول)
000 (4) (ص 15 چاپ اول)
000 (5) (المجالس السنیه، ص 31، یك جلدى)
000 (6) (تنقیح المقال، ج 3، فصل زنان، ص 79)
000 (7) (اعیان الشیعه، ج 7 ص 137 ستون دوم، س 12)
000 (8) (همان و بحار ج 45 ص 34)
000 (9) (بحار، ج 45 ص 34)
000 (10) (بحار، ج 45 ص 68)

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic