ارسال سوال از اینكه به این وبلاگ سر زدید ممنونیم.............حتما به سؤال شما هم جواب داده میشه... ولی ممكنه به دلیل حجم بالای سوالات چند وقتی طول بكشه.....مطمئن باشید پاسخ داده میشه
 
طلبه
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهمنیار کیانی
مطالب اخیر
نویسندگان


                                              شمایل پیامبر
ویژگى‏هاى جسمى و مشخّصات چهره و اندام حضرت رسول صلى الله علیه و آله در كتابهاى سیره و شرح حال آن حضرت، با عنوان «شمایل» به طور مبسوط بیان شده است.
هرچند كتاب حاضر، بیشتر به قصد آشنایى با شیوه عمل و سیره و رفتار آن پیامبر بزرگوار است، اما براى آنكه این نوشته، خالى از بحث شمایل نیز نباشد، به برخى از این ویژگى‏هاى‏ظاهرى و سیمایى وى، گذرا اشاره مى‏شود:
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله سیمایى پر ابهت و جذّاب داشت، قامتش متوسّط بود، رنگ چهره‏اش سفید مایل به سرخى بود. دیدگانى بزرگ و سیاه، ابروانى سیاه و پیوسته، پیشانى‏  بلند، بینى باریك و كشیده، شانه‏هاى پهن داشت. مژه‏هایش بلند، محاسنش پُرپشت، دندان‏هایش مرتب و سفید، اندامش متعادل و موزون بود، كنار لب زیرین او خالى نقش بسته بود.
موى سرش نه خیلى مجعّد و گِره‏دار، و نه خیلى باز و افتاده بود. راه‏رفتنش با وقار، آرام و محكم بود، به پیش روى خود نگاه مى‏كرد و چنان راه مى‏رفت كه گویى به زمین سراشیب، راه مى‏رود. اندامى زیبا و خویى پسندیده داشت.
دانه‏هاى عرق بر چهره‏اش مثل مروارید غلطان بود.
میان دو كتفش «مُهر نبوّت» نمایان بود.
بلندى موى سرش تا بناگوشش مى‏رسید. صدایش زیبا و دلنشین بود. میان ابروانش رگى بود كه هنگام خشم، پر از خون مى‏شد و برآمده مى‏گشت. هنگام رضایت و خرسندى، چهره‏اش مى‏درخشید.
گردنش سفید و نقره گون بود. سینه و شكم با هم برابر بودند. بند دست‏هایش پهن، كف دستانش فراخ و كف پایش محكم و كلفت بود و گودى كف پایش از متعارف بیشتر بود.
چون به سویى و كسى نگاه مى‏كرد، با همه بدن توجه مى‏كرد. به چهره كسى خیره نگاه نمى‏كرد. نگاهش افتاده بود و به زمین بیش از آسمان مى‏نگریست. گونه‏هایش برجسته بود، نه پرگوشت، نه لاغر و استخوانى. سرى بزرگ داشت و متناسب با بدن، در سفیدى چشمانش كمى سرخى دیده مى‏شد. موهاى سفید معدودى كه در سر و صورت داشت، به واسطه خضاب، سبزه به نظر مى‏رسید.           
اعضا و جوارحش عضلانى و محكم بود. هنگام تبسّم، دندان‏هایش چون دانه‏هاى تگرگ، نمایان مى‏شد و به زودى سفیدى دندان‏ها همچون برق، سریع زیر لب‏ها پنهان مى‏شد. از راهى كه عبور مى‏كرد، مردم از عطر وجود آن حضرت پى‏مى‏بردند كه وى از آنجا گذشته است. به هر درختى و سنگى كه مى‏گذشت، به آن حضرت خضوع و سجود مى‏كردند. دیده‏هایش به خواب مى‏رفت، ولى قلبش آگاه بود. سایه‏اش بر زمین نمى‏افتاد.بسیار با حیا بود و خنده رو
خنده وى نیز از تبسم به قهقهه نمى‏رسید. پرنده بالاى سرش پرواز نمى‏كرد و مگس بر آن حضرت نمى‏نشست و حشرات زهردار به آن حضرت نزدیك نمى‏شدند. چون وحى بر آن حضرت نازل مى‏شد، حتّى در روزهاى سرد، بر پیشانى مبارك او دانه‏هاى عرق مى‏نشست.
اینها گوشه‏اى از شمایل زیباى رسول خاتم بود كه در روایات آمده است.
                        اخلاق نبوى، ص: 17

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات